Program

Út 14. 11.

Vampillia (JP)

20:30 | 120 Kč
Událost na Facebooku
Žánr: alternative/experimental/doomfolk
Vstupné: 120,- předprodej, 150,- na místě

Kapela, která si neláme hlavu s žánrovým zařazením. Kýčovitý japonský popík střídají drone-metalové plochy, naivistické houslové melodie mizí ve stěnách zkreslených kytar a infantilní dětský zpěv se hroutí do growlových vodopádů. Odstup japonců od “západní” hudby jim dává možnosti nebývalého experimentování a v tvorbě kapely tak uslyšíte kombinace žánrů, nástrojů a zvuků, které by evropským tvůrcům nikdy nepřišly na mysl. To vše okořeněné trochou japonského kýče dává dohromady hudební zážitek, který by si žádný příznivce podivnosti v hudbě neměl nechat ujít.

Vampillia is next alternative music from osaka
Guitar, Noise guitar,Bass, Piano, Classical Strings, Velladon on Opera, Mongoloid on the dark metal vocals alongside twin drummers Tarow the Tornado (NICE VIEW, TURTLE ISLAND) and Tatsuya Yoshida (RUINS) . 
From this lineup of 10 (sometimes more) comes experimental and beautiful dark music, Vampillia.
Pitchfork have highly recommended Vampillia's work Alchemic heart that was released by important record USA. This album was remixed by lustmord, clark,μ-ziq and fennesz.
Vampillia played in 2011, 2012 and 2014 at the International Music Fare SXSW in Austin, Texas.
Vampillia have performed twice as the musical background for Christian Dada's Collection as well as a variety of other activities for the show.
Christian Dada was the designer of Lady Gaga's Costumes for her World
Tour.
In 2014,Vampillia signed with Candlelight Records UK and release album called some nightmares take you aurora rainbow darkness that produced by Ben Frost.
In 2015 Vampillia will release experimental record from VASE ran by jacques greene.and they plan to make experimental black metal with pete swanson and mondkopf.

Bands performed with:
Vincent Gallo Jim O'Rourke, Thee Oh Sees, GANG GANG DANCE, Bernie
Worrell, Nadja, Ariel Pink, Alcest, Jarboe (ex SWANS), Atras Sound, ARAB
STRAP, toe, World's End Girlfriend, merzbow, Masonna, Boris, Melt 
Banana, and many more.

 

Odkazy

https://vampillia.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/vampilliaofficial/
http://vampillia.com/